Životní pojištění pro děti - Co pojistit a na jaké částky

Hlavní menu / Finanční plánovaní  / Životní pojištění pro děti – Co pojistit a na jaké částky

Pojištění dětí je stejně důležitá složka Vašeho portfolia jako zajištění Vás samotných. Zdraví našich dětí ovlivňuje všechny aspekty našeho života a proto je důležité být připraveni na těžké situace, které mohou nastat a tím je udělat jednodužší.

Napsal: Jan Luzert  •  Aktualizováno: 23.10.2023  • 6 Min čtení

Jak nad pojistkou správně přemýšlet

Pojištění má vždy za úkol chránit před těžkými situacemi v životě, které nás můžou negativně ovlivnit.  V životním pojištění je potřeba klást důraz na situace, které Vás ovlivní na dlouhodobém horizontu a to primárně u dětí s celým životem před sebou.

U životního pojištění největší chybou bývá soustředění se na krátkodobé problémy, které by v první řadě ani nezpůsobily finanční problémy a ty méně-časté dlouhodobé nebo trvalé změny zdravotního stavu neřešíme i přesto, že nás ovlivní nejvíce.

Základní parametry, které je potřeba dodržet

KLÍČOVÉ POZNATKY

  • Pojišťujeme úraz i nemoc
  • Pojištění má zajistit dlouhodobé rizika
  • Pojištění do 26. let cenově nemá přecházet 500 Kč a do 65 let 1 000 Kč měsíčně za 1. dítě
  • Pojištění je do 65 pokud nám dovolí rozpočet

Pojištění dítěte vždy sjednáváme na minimální délku do 26 let pojištěného. Ptáte se proč do 26? Nějaký logicky důvod proč tomu tak je není krom ceny a toho, že to nenabízí všechny pojišťovny. 

Standardně se setkáte s pojištění do 26 let pokud Vám ale dovolují prostředky pojistit dítě do 65 let tak je to vždy nejlepší varianta. Pojištění do 26 let zaniká brzy a pokud se projeví nemoc, která je nebezpečná až v pozdějších letech života tak už nebude možné sjednat krytí na tuto nemoc.

Na co dítě pojistit

Pojištění  je více omezené než pojištění dospělého jelikož pro pojišťovnu dítě nemá dostatečnou zdravotní historii a nelze vypočítat rizika, které mohou nastat. Pojišťovny se ve zkratce chrání. 

Důležité: Toto platí pouze do určitého věku většinou 15 let kdy se na dítě pohlíží už jako na dospělého. V tento moment je doporučeno pojistku překalkulovat. 

Ošetřovné

Ošetřovné je skvělé riziko nahrazující hospitalizaci a denní odškodné. Pojistné plnění z ošetřovného získáváte za každý den co se staráte o své dítě. Standardně ošetřovné začíná po splnění karenční doby 9. nebo 28. dnů záleží dle podmínek pojišťovny.

  • Ošetřovné plní z důvodu úrazu i nemoci (dle podmínek pojištovny)
  • Ošetřovné Vás kryje v moment kdy se musíte starat o dítě a nemůžete chodit do práce
Pojistná částka, kterou potřebujete je: 40% Vašeho čistého příjmů / 28 kalendářními dny. 90 dnů lze čerpat dlouhodobé ošetřovné a pobírat 60% Vaší mzdy a zbylých 40% Vám pokryje pojištění ošetřovného. Pokud péče musí přetrvávat s největší pravděpodobností budete mít nárok na plnění z dalších rizik. 

Denní odškodné a hospitalizace

Denní odškodné je krytí pouze pro úrazy. Obecně denní odškodné není špatné a pro děti vychází za rozumnou cenu i přesto Denní odškodné nedoporučuji. Je to krytí, stavěné pro pocit, že Vaše pojistka Vám něco vyplatí. Vážné úrazy bývají velice zřídka a pokud se vážný úraz stane je potřeba mít pojištěné Trvalé následky úrazu. Pro sportující děti to může být riziko k nezaplacení.

Hospitalizace je opět spíše doplněk. Samotné riziko moc nestojí protože pravděpodobnost plnění je velice malá takže osobně toto riziko nedoporučuji a je lepší zainvestovat do jiných. Průměrná hospitalizace je pouze 9,6 dnů.

Invalidita a závislost na péči

Invalidita a Závislost na péči je nejdůležitější riziko jelikož je nejširší a to v % ztráty práceschopnosti v případu invalidity a v úkonech, které nemůže člověk vykonávat u závislosti na péči. Obecně platí, že invalidita je lepší riziko z těchto dvou jelikož můžete být invalidní a nebýt závislý na péči ale né naopak. 

Proč je invalidita klíčová:

  • Kryje úraz i nemoc
  • Je jasně definován u každé pojišťovny a to dle zákona
  • Má minimum výluk
  • Kryje opravdu nejzávažnější rizika za dobrou cenu
  • Minimální pojistná částka je 3 000 000 Kč na 3. stupeň invalidity a ideální je 6 000 000 Kč 

Trvalé následky úrazu dítěte

Trvalé následky úrazu jsou doplňkové klíčové riziko pro zajištění úrazů. Kryje především trvalou změnu zdravotního stavu způsobenou úrazem. 

Jak si ho nastavit: 

  • Progrese minimálně 8 ideálně 10
  • Minimální pojistná částka je 2 000 000 Kč a ideální je 3 000 000 Kč a více
  • Krytí chceme od 0,1% poškození.

Pro představu většina úrazů bývá do 10% proto je potřeba vyšší pojistná částka. Zároveň takto vysoká částka kryje v případě opravdu těžkých úrazů ochrnutí, ztráty končetin atd. díky tomu získáte dostatečné prostředky na péči do konce života.

Závažné onemocnění

Závažné onemocnění jsou klíčové riziko, které je potřeba stejně jako trvalé následky mít dobře zabezpečeno. 

  • Minimální pojistná částka je 2 000 000 Kč konstantně a ideálně 3 000 000 Kč a více
  • Podmínky pojišťovny jsou v tomto klíčové. Je potřeba vybrat nejkvalitnější pojištovnu.
  • Ideálně co nejširší výčet nemocí. 

Závažné onemocnění jsou riziko, které primárně hradí náklady na léčbu a jako vynahrazení budoucích příjmů dítěte. Jelikož je spousta nemocí, které můžou razantním způsobem ovlivnit život a nemusí být definovány jako invalidita 3. stupně je potřeba se na tyto případy zajistit. Oproti Trvalým následkům závažné onemocnění můžou být vyléčeny plnění nám tedy primárně slouží na výdaje spojené s léčbou. 

Smrt

Smrt je povinná položka u každé pojistky a je to hlavní riziko. U dětí smrt lze pojistit pouze na omezenou částku většinou do 100 000 Kč. Tato částka je dostačující. 

Pravděpodobnost je velice nízká, není tedy potřeba nad tímto rizikem dlouho přemýšlet.

Rozdíl mezi úrazovým a životním pojištěním

Názvy jsou rozdílné, ale oba mají na mysli stejný typ pojištění: Rizikové nebo Investiční životní pojištění. Název úrazové pojištění je spjato s pojištěním pouze na úrazy pokud se ale podíváme napříč trhem zjistíte, že většina novějších pojistek je nastavována jak na úraz tak i na nemoc. Přesto se termín „úrazové pojištění“ drží ve společnosti, ale postupně je nahrazován správným názvem a to životní pojištění.

Pozor na výluky a čekací lhůty:

Vždy se seznamte s výlukami dané pojistky a ideálně si nechte udělat srovnání pojistným podmínek od EUCS, které nabízí většina finančních poradců.

O Nás

Jan Luzert a Eliška Jenknerová jsou finanční poradci s kombinovanou praxí 12 let, jsou zakladatelé Podpolstarem.cz

S klienty pracují na tom, aby díky správně nastaveným financím vedli zdravý finanční život. Proto se rozhodli vytvořit tento web, na kterém lidé najdou informace přímo z praxe.

K O N T A K T

Chcete se poradit?

Nechte nám své číslo a my se Vám ozveme

    Může Vás zajímat dále

    10 tipů jak ušetřit

    10 tipů jak ušetřit

    10 tipů jak ušetřit

    10 tipů jak ušetřit

    Související příspěvky

    10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu

    10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu

    10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu

    10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu

    Populární příspěvky

    10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu

    10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu

    10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu

    10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu

    Naše nejlepší příspěvky

    10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu

    10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu

    10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu

    10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu

    10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu