Volatilita: Význam a jak ovlivňuje akcie
Hlavní menu / Finační pojmy / Volatilita: Význam a jak ovlivňuje akcie
Volatilita je častý pojem v investicích. V tomto článku projdeme její význam, jak ovlivňuje akcie a jak i Vy můžete vypočítat volatilitu.

Autor: Jan Luzert • Aktualizováno: 29.10.2023 • 5 Min čtení
Co je volatilita?
Volatilita ukazuje míru kolísání hodnoty daného aktiva. Ve většině případů platí, že čím vyšší je volatilita, tím je investice rizikovější. Volatilita se často měří pomocí směrodatné odchylky, nebo z rozptylu mezi hodnotou investice.
Na trhu cenných papírů je volatilita často spojena s velkými výkyvy v hodnotě cenného papíru. Volatilita investice je klíčová při obchodování s opčními kontrakty.
KLÍČOVÉ POZNATKY
- Volatilita vyjadřuje, jak velké je kolísání ceny investice – je to statistická míra rozptylu výnosů.
- Existuje několik způsobů měření volatility, například směrodatná odchylka a další matematické ukazatele.
- Volatilní investice jsou často považována za rizikovější než méně volatilní investice, protože se očekává, že jejich cena bude méně předvídatelná.
- Implikovaná volatilita měří, jak volatilní bude trh, zatímco historická volatilita měří změny cen v předem stanovených časových obdobích z historie.
- Volatilita je důležitou proměnnou pro výpočet cen opcí.
Pochopení volatility
Volatilita často označuje míru nejistoty nebo rizika spojenou s velikostí změn investice. Vyšší volatilita znamená, že hodnota cenného papíru může být potenciálně rozložena do většího rozsahu hodnot. To znamená, že cena cenného papíru se může během krátkého časového období dramaticky změnit. Nižší volatilita znamená, že hodnota cenného papíru je stabilnější a nekolísá tak moc.
Jedním ze způsobů, jak měřit volatilitu aktiva, je kvantifikovat denní výnosy (procentuální pohyb na denní bázi) aktiva. Historická volatilita vychází z historických cen a představuje míru variability výnosů aktiva. Toto číslo je bez jednotky a je vyjádřeno v procentech.
Zatímco rozptyl zachycuje rozptyl výnosů kolem průměrné ceny investice, volatilita je mírou tohoto rozptylu ohraničeného určitým časovým obdobím. Můžeme tedy vykazovat denní volatilitu, týdenní, měsíční nebo anualizovanou volatilitu.
Jak vypočítat volatilitu
Volatilita se často počítá pomocí rozptylu a směrodatné odchylky (směrodatná odchylka je druhou odmocninou rozptylu). Protože volatilita popisuje změny za určité časové období, jednoduše vezmete směrodatnou odchylku a vynásobíte ji druhou odmocninou počtu daných období:
Vol = σ x √T
Kdy:
Vol = volatilita za určitý časový interval
σ = směrodatná odchylka výnosů
T = počet období v časovém horizontu
Výpočet volatility
Pro zjednodušení předpokládejme, že máme uzavírací denní cenu akcie od 9 Kč do 15 Kč po dobu 5 dní. Pro výpočet směrodatné odchylky postupujte podle následujících šesti kroků.
- Sečtěte jednotlivé hodnoty akcie a vydělíte je počtem hodnot. Tím získáme průměr.
- Vypočítejte rozdíl mezi jednotlivými hodnotami dat a průměrem. Tomu se často říká odchylka.
- Každou hodnotu umocníme. Tím se eliminují záporné hodnoty.
- Sečtěte výsledky dohromady.
- Vydělte součet hodnot počtem hodnot údajů.
- Zjistěte směrodatnou odchylku odmocněním hodnoty z předchozího kroku.
- Najdeme průměr hodnot:
(10 Kč + 12 Kč + 9 Kč + 14 Kč + 15 Kč) / 5 = 12 Kč - Spočítáme rozdíl mezi uzavírací cenou a průměrnou cenou:
1. Den: 10 Kč – 12 = – 2 Kč
2. Den : 12 Kč – 12 Kč = 0 Kč
3. Den : 9 Kč – 12 Kč = – 3 Kč
4. Den: 14 Kč – 12 Kč = 2 Kč
5. Den: 15 Kč – 12 Kč = 3 Kč - Umocněte rozdíl z předchozího kroku:
1. Den: (-2 Kč)2 = 4 Kč
2. Den: (0 Kč)2 = 0 Kč
3. Den: (-3 Kč)2 = 9 Kč
4. Den: (2 Kč)2 = 4 Kč
5. Den: (3 Kč)2= 9 Kč - Sečteme výsledky z kroku 3. :
4 Kč + 0 Kč + 9 Kč + 4 Kč + 9 Kč = 26 Kč - Rozptyl vypočítáme tímto způsobem:
Rozptyl = 26 Kč / 5 = 5,2 Kč - Zjistěte směrodatnou odchylku:
Směrodatná odchylka = 2,28 Kč (Odmocnina z 5,2 Kč)
Směrodatná odchylka ukazuje, že cena akcií společnosti se obvykle odchyluje od průměrné ceny akcií o 2,28 Kč. Denní volatilita je tedy 2,28 Kč neboli 19%. ( (2,28 Kč / 12 Kč) x 100 = 19 % )
Roční volatilita je = √252 * 2,28 = 36,18 Kč. Toto je hodnota o kterou se může cena akcie vzdálit od své průměrné hodnoty za rok.
Hodnota √252 představuje počet obchodních dní na burze v průměru to je 252 Dní v roce.
Volatilita je míra rizika a ukazuje, jak jsou hodnoty rozloženy kolem průměrné ceny. Obchodníkům dává představu o tom, jak moc se cena může od průměru odchýlit.
Pokud jsou ceny náhodně vybrány z normálního rozdělení, pak přibližně 68 % všech datových hodnot spadá do jedné směrodatné odchylky (2,28 Kč) od průměrné ceny. 95 % procent hodnot dat bude spadat do dvou směrodatných odchylek (2 x 2,28 Kč v našem příkladu) a 99,7 % všech hodnot bude spadat do tří směrodatných odchylek (3 x 2,28 Kč).
Důležité: Volatilita je důležitou proměnnou pro výpočet cen opcí.
Typy volatility
Implikovaná volatilita
Implikovaná volatilita (IV), známá také jako projektovaná volatilita, je jedním z nejdůležitějších ukazatelů pro obchodníky s opcemi. Jak název napovídá, umožňuje jim určit, jak volatilní bude trh v budoucnu. Důležité je, že implikovaná volatilita neposkytuje předpověď toho, jak se bude trh v budoucnu pohybovat pouze ho odhaduje.
Na rozdíl od historické volatility vychází implikovaná volatilita ze samotné ceny opce a představuje očekávání volatility do budoucna. Protože je implikovaná, nemohou obchodníci používat minulou výkonnost jako ukazatel budoucí výkonnosti. Místo toho musí odhadnout potenciál opce na trhu.
Historická volatilita
Historická volatilita (HV), označovaná také jako statistická volatilita, měří kolísání podkladových cenných papírů měřením cenových změn za předem stanovená časová období z historie. Ve srovnání s implikovanou volatilitou je méně rozšířenou metrikou, protože není zaměřena na budoucnost, ale na historii.
Když dojde k nárůstu historické volatility, očekává se, že se něco změní nebo se změnilo. Pokud historická volatilita naopak klesá, znamená to, že jakákoli nejistota na trhu odstranila, a věci se vracejí do starých kolejí.

O Nás
Jan Luzert a Eliška Jenknerová jsou finanční poradci s kombinovanou praxí 12 let, jsou zakladatelé Podpolstarem.cz
S klienty pracují na tom, aby díky správně nastaveným financím vedli zdravý finanční život. Proto se rozhodli vytvořit tento web, na kterém lidé najdou informace přímo z praxe.
K O N T A K T
Chcete se poradit?
Nechte nám své číslo a my se Vám ozveme
Může Vás zajímat dále

10 tipů jak ušetřit

10 tipů jak ušetřit

10 tipů jak ušetřit

10 tipů jak ušetřit
Související příspěvky

10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu

10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu

10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu

10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu
Populární příspěvky

10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu

10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu

10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu

10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu
Naše nejlepší příspěvky

10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu

10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu

10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu

10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu
