Rizika investice do zlata - Na co si dát pozor, než ho koupíte
Hlavní menu / Finanční plánovaní / Riziko investice do zlata – Na co si dát pozor, než ho koupíte
Zlato bylo historické nejdéle platícím platidlem. V Česku patří mezi poměrně oblíbené investiční nástroje. Koupíte jej na poště, v internetovém bankovnictví, ve „zlatomatech“ nebo na e-shopech a od stovek prodejců.
Zlato se považuje za konzervativní bezrizikovou investici, která chrání úspory a dokáže přinést i zajímavý výnosy, ale je tomu opravdu tak? Pojďme se na to společně podívat.

Napsal: Eliška Jenknerová a Jan Luzert • Aktualizováno: 25.10.2023 • 4 Min čtení
Jaká rizika nese investování do zlata?
Zlato je investice, stejně jako akcie, dluhopisy apod.. Každá investice má své benefity, ale také rizika. Obecně u každé investice můžeme vyhodnocovat 3 základní faktory:
- Rizikovost (neboli volatilita či kolísavost)
- Likviditu (rychlost směny investice na hotové peníze)
- Výnosnost
Důležité: Investiční riziko obecně mluví o míře pravděpodobnosti, že se sníží hodnota investice. Investičních rizik je celá řada a jsou spojena s každou investicí. Mezi ty základní patří tržní riziko (riziko volatility) a kreditní riziko (riziko úpadku dlužníka). Mezi dalšími významnými druhy můžeme jmenovat měnové riziko (riziko při investování v cizí měně), úrokové riziko (investice může být ovlivněna růstem úrokových sazeb), riziko likvidity nebo inflace.
Zlato je investice do komodity, nejedná se o majektový ani dluhový cenny papír. S jeho investici jsou spojeny především tato rizika: tržní riziko a riziko likvidity.
Co určuje cenu zlata?
Cenu zlata určuje lokálně daňový systém státu a regulace, světově na něj mají vliv tyto faktory:
- Stav ekonomiky
- Kurz amerického dolaru
- Zlaté rezervy centrálních bank
- Poptávka ve šperkařském průmyslu
K nákupu zlata se investoři uchylují v době ekonomické nejistoty. U ceny zlata tedy platí úměra, že s příznivějšími ekonomickými vyhlídkami cena zlata klesá, zatímco v době strachu z recese, finanční krize apod. jeho cena roste. Zároveň, zlato je využíváno i v leteckém průmyslu, elektrotechnickém průmyslu, ve zdravotnictví apod., celkový podíl těchto odvětví na celkové poptávce činí cca 15 % a má tedy také potenciál ovlivnit cenu.
Existuje silná závislost na vývoji kurzu dolaru a ceně zlata. Zatímco v dobách růstu amerického dolaru cena zlata klesá, v případě poklesu této měny, cena zlata roste.
Centrální banky jsou významným hráčem na trhu se zlatem. V době, kdy centrální banky velkých ekonomik začnou ve velkém nakupovat či prodávat zlato, výrazně tím ovlivňují cenu tohoto kovu.
Zhruba polovina produkce zlata směřuje do šperkařství, přičemž polovinu veškeré poptávky světového šperkařského oboru zajišťují Indie s Čínou. Prosperita šperkařství tlačí nahoru cenu zlata, stejně jako ji pokles poptávky z tohoto odvětví snižuje. Poptávka ze šperkařského průmyslu je rovněž silně spjata s ekonomickou prosperitou, kdy v době ekonomického růstu lidé více kupují šperky.
KLÍČOVÉ POZNATKY
- Zlato je dobré nakupovat v ekonomické prosperitě a prodávat v době krize.
- Cenu zlata ovlivňuje několik světových banky, které na svých operacích vydělávají stamilióny.
- Většina drobných investorů nakupuje zlato v době krize pod emocionálním tlakem.
Jak výnosná je investice do zlata?
Zlato za posledních 30 let přineslo celkový výnos 408,8 % zatímco za stejné období S&P 500 s reinvestováním dividend přineslo výnos 1578,68 %
KLÍČOVÉ POZNATKY
- Zlato je volatilní investice.
- Nese podprůměrný výnos oproti akciovému trhu.
- Má vysoké náklady
- Fyzické zlato musíte bezpečně uschovat
- Nepřináší žádný pravidelný příjem a nelze čerpat dividendu.
- Špatný poměr zlata v portfoliu může spíše uškodit, proto je zlato doporučováno držet do 10% z celkového portfolia.

Volatilita ceny
Volatilita je statistická míra rozptylu výnosů dané investice. Ve většině případů platí, že čím vyšší je volatilita, tím rizikovější je investice.
Americká finančně analytická platforma Morningstar porovnávala údaje z různých tříd aktiv průmyslových zemí a rozvíjejících se trhů. Od začátku roku 2001 do roku 2019 a zohlednila také maximální dočasné cenové ztráty každé třídy aktiv. Podle očekávání vykazovalo zlato vysokou volatilitu v průměru 21,52 %, přičemž maximální ztráta činila více než 37 %. Současně akcie společností průmyslových zemí vykazovaly sotva menší volatilitu v průměru 19,66 %, avšak s výrazně vyšší maximální ztrátou 53,60 %.
Zlato je vnímáno jako „bezpečná a konzervativní investice“ i přes vysoké poklesy v ceně a obecně vysokou míru volatility což není definice konzervativní investice a na krátkodobých horizontech zlato může mít vysoké ztráty na které investor nemusí být připraven.
Vysoké náklady investování do zlata
Se zlatem se nese spousta nákladů, které nebývají u tradičních investic. Prvním skrytým nákladem je tkz. spread neboli cenové rozpětí což je rozdíl mezi cenou, která je vám nabízena, když chcete drahé kovy koupit, a cenou, kterou za své zlato nabízíte, když je chcete prodat. Spread může být 5% i více záleží kde zlato nakupujete. To znamená, že pokud dnes koupíte zlato za 10 000 Kč tak ten samý den ho prodáte pouze za 9 500 Kč.
Druhým nákladem potom bývá i vstupní poplatek, který je až 3-5% z cílové částky. Když si sečteme všechny náklady zjistíte, že na nákupu zlata vydělává primárně prodejce né klient.
Zlato nepřináší žádný příjem
Dobře zdokumentovanou nevýhodou zlata je, že nepřináší žádný pravidelný příjem, zatímco jiné investice, jako jsou dluhopisy, nemovitosti nebo akcie, generují dividendu. To znamená, že aby investoři mohli ze zlata profitovat, musí jeho cena růst.
Špatný poměr v portfoliu
Zlato je potřeba držet ve správném poměru v portfoliu. Standardně je doporučováno ideálně 5 % maximálně pak 10% z celkového portfolia. Zlatu je připisováno, že snižuje riziko a zlepšuje portfolio, tyto argumenty, ale nejsou dostatečně silné. Zlatu se obecně daří skvěle v obdobích kdy akciové trhy zažívají vysoké ztráty, pokud se ale podíváme na dlouhodobé statistiky dle Morningstar tak zlato může a nemusí zlepšit poměr výnosu k riziku. To znamená, že zlato je daleko od toho aby garantovaně zlepšovalo poměr výnosu k riziku.
S porfóliem menším než 1 000 000 Kč přidávat zlato nemá moc smysl, jelikož portfolio je moc malé aby jste čerpali jakékoliv benefity, které zlato přináší.
Důležité: Vždy je nejlepší poradit se s investičním poradcem zda zlato má smysl držet v porfóliu pro Vás.

O Nás
Jan Luzert a Eliška Jenknerová jsou finanční poradci s kombinovanou praxí 12 let, jsou zakladatelé Podpolstarem.cz
S klienty pracují na tom, aby díky správně nastaveným financím vedli zdravý finanční život. Proto se rozhodli vytvořit tento web, na kterém lidé najdou informace přímo z praxe.
K O N T A K T
Chcete se poradit?
Nechte nám své číslo a my se Vám ozveme
Může Vás zajímat dále

10 tipů jak ušetřit

10 tipů jak ušetřit

10 tipů jak ušetřit

10 tipů jak ušetřit
Související příspěvky

10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu

10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu

10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu

10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu
Populární příspěvky

10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu

10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu

10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu

10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu
Naše nejlepší příspěvky

10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu

10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu

10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu

10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu
