Náklady obětované příležitosti - Výpočet a co Vám může prozradit

Hlavní menu / Finanční plánovaní  / Náklady obětované příležitosti – Výpočet a co Vám může prozradit

Náklady obětované příležitosti (OPC) nebo také implicitní náklady vyjadřují ztrátu zisku z nejlepší nerealizované varianty, která mohla být zvolena místo té varianty, kterou jsme si zvolili. Pochopení nákladů obětované příležitosti vám pomůže při lepším rozhodování. Pojďme se na to podívat :).

Napsal: Eliška Jenknerová a Jan Luzert  •  Aktualizováno: 25.10.2023  • 6 Min čtení

Co jsou náklady obětované příležitosti?

Náklady obětované příležitosti nebo také implicitní náklady představují potenciální zisk nebo benefit, které jednotlivec, investor nebo podnik nevyužije, když se rozhodne pro jednu alternativu místo jiné. Protože náklady obětované příležitosti jsou podle definice neviditelné, lze je snadno přehlédnout. Pochopení potenciálních ušlých příležitostí, když se podnik nebo jednotlivec rozhodne pro jednu investici místo jiné, umožňuje lepší rozhodování.

KLÍČOVÉ POZNATKY

  • Náklady obětované příležitosti představují ušlý zisk, který by byl získán z nezvolené možnosti.
  • Pro správné vyhodnocení nákladů obětované příležitosti je třeba zvážit a porovnat náklady a přínosy každé dostupné možnosti v porovnání s ostatními.
  • Zohlednění nákladů obětované příležitosti může vést k lepšímu rozhodování.
  • Příkladem nákladů obětované příležitosti je rozhodnutí investovat do tepelného čerpadla místo do podílového fondu; rozhodnutí koupit tepelné čerpadlo může být pro Vás výhodnější s vyšším výnosem a nižším rizikem.

Výpočet nákladů obětované příležitosti

Náklady obětované příležitosti (OPC) = NŘ – ZŘ

NŘ = Výnos z nejlepšího řešení
ZŘ = Výnos ze zvoleného řešení

Vzorec pro výpočet je jednoduše rozdíl mezi očekávanými výnosy mezi nejlepším řešením a zvoleným řešením za předpokladu, že máte na výběr pouze jednu nebo druhou možnost.

Co Vám náklady obětované příležitosti můžou říct?

Analýza nákladů obětované příležitosti hraje zásadní roli při rozhodování ať už v normálním životě tak i v podnikání. Pochopení nákladů obětované příležitosti Vám pomůže v běžném životě dělat lepší rozhodnutí. 

Například prostředky použité na splátky úvěrů auta mohou být místo toho investovány do akcií nebo dluhopisů, které nabízejí potenciál výnosu. Je potřeba zvážit zda není lepší na auto naspořit investicemi než si na něj půjčovat. 

Jako investor, který již vložil peníze do investic, můžete najít jinou investici, která slibuje větší výnos. Náklady obětované příležitosti spojené s držením nevýkonného aktiva mohou vzrůst natolik, že racionální investiční variantou bude prodej a investice do slibnější investice.

Srovnání investic

Při posuzování potenciální ziskovosti různých investic hledáme tu možnost, která pravděpodobně přinese největší výnos. Často to můžeme určit na základě očekávané návratnosti investice. Je však potřeba vzít v úvahu také náklady obětované příležitosti každé alternativní možnosti.

Předpokládejme, že máte k dispozici 1 000 000 Kč a musíte se rozhodnout mezi investováním prostředků do cenných papírů nebo koupí vlastního bydlení. Bez ohledu na to, kterou možnost zvolíte, potenciální zisk, kterého se vzdáte tím, že neinvestuje do druhé možnosti, představuje náklady obětované příležitosti.

Pokud se rozhodnete pro první možnost, tak přestáváte platit nájem což je utopený náklad a začínáte tvořit majetek ve svém vlastním bydlení. Nájem který jste doposud platili byl 6 000 Kč měsíčně neboli 72 000 Kč ročně. Zároveň Vám hodnota nemovitosti roste v průměru za posledních 20 let o 4,6% ročně. 

Pokud peníze zainvestujeme do akciového trhu s očekávaným výnosem 6% p.a. tak Vám investice bude generovat ročně 60 000 Kč což je pěkný výnos, ale ve srovnání s první variantou to není nejlepší volba.

Třetí volbou může být financování bydlení hypotékou v moment nízkých sazeb a zbytek peněz zainvestujete do finančního trhu. Tato volba může nést nejvyšší výnos a nejnižší riziko.

Důležité je porovnávat možnosti, které mají podobné riziko. Srovnání státních protiinflačních dluhopisů, které jsou prakticky bez rizika, s investicí do vysoce volatilních akcií může způsobit zavádějící výpočet. Obě možnosti mohou mít očekávaný výnos 5 %, ale v jedné ručí Český stát za návratnost investice, zatímco na akciovém trhu záruka neexistuje. Přestože náklady obětované příležitosti obou možností jsou 0 %, je v tomto případě lepší zvolit bezpečnější možnost, pokud zvážíte relativní riziko každé investice. 

POZNÁMKA:

Vždy je nejlepší konzultovat se s profesionálním finančním poradcem, abyste vybrali tu nejlepší možnost. Často se stává, že Vás ani nejlepší možnost nemusí napadnout.

Rozdíl mezi náklady obětované příležitosti a utopenými náklady

Utopené náklady jsou peníze již vynaložené v minulosti, zatímco náklady obětované příležitosti jsou potenciální výnosy, které nebyly v budoucnu z investice získány, protože kapitál byl investován jinde.  Při posuzování nákladů obětované příležitosti se ignorují veškeré dříve vynaložené utopené náklady.

Například koupíte 100 akcií společnosti A po 100 Kč za akcii, což představuje utopené náklady ve výši 10 000 Kč. Jedná se o částku vyplacenou za investici, jejíž získání zpět vyžaduje prodej akcií. Místo toho se náklady obětované příležitosti ptají, kde mohlo být těch 10 000 Kč využito lépe.

Náklady obětované příležitosti a riziko

Riziko nám říká, jak se budou skutečné a plánované výnosy investice lišit a jaká je možnost, že investor ztratí část nebo celou investovanou částku. 

Oproti tomu náklady obětované příležitosti se týkají možnosti, že výnosy zvolené investice jsou nižší než výnosy investice, kterou jsme nezvolili.

Klíčový rozdíl spočívá v tom, že riziko porovnává skutečnou výkonnost investice s předpokládanou výkonností dané investice, zatímco náklady obětované příležitosti porovnávají skutečnou výkonnost investice se skutečnou výkonností jiné investice.

Příklad rozhodování mezi investicemi s rozdílným rizikem

Při rozhodování mezi dvěma rizikovými profily musíme brát v úvahu náklady obětované příležitosti. Pokud je investice A riziková, ale má potenciální výnos 25 %, zatímco investice B je mnohem méně riziková, ale má potenciální výnos pouze 5 %, může být investice A úspěšná, ale nemusí. Pokud se investici A podaří splnit očekávaný cíl, pak budou náklady ušlé příležitosti, které vzniknou při volbě varianty B, významné. 

Příklady nákladů obětované příležitosti v životě

Před velkými rozhodnutími, jako je koupě domu nebo založení podniku, pravděpodobně pečlivě prozkoumáte výhody a nevýhody svého finančního rozhodnutí, ale většina každodenních rozhodnutí není učiněna s plným pochopením potenciálních nákladů obětované příležitosti.

Problém nastává, když se nikdy nepodíváte na to, co jiného byste mohli za své peníze udělat nebo co byste si mohli koupit.

Může se zdát, že přemýšlet o nákladech ušlé příležitosti pokaždé, když si chcete koupit tatranku nebo jet na dovolenou, je přehnané. Ale náklady obětované příležitosti jsou všude a objevují se při každém rozhodnutí, ať už je velké nebo malé.

Příklad mladého člověka, který investuje na stáří

Vezměme si případ investora, který byl ve svých 18 letech svými rodiči nabádán, aby vkládal 100 % svého volného příjmu do dluhopisů. Během následujících 50 let tento investor investoval 5 000 Kč měsíčně do dluhopisů a dosáhl průměrného ročního výnosu 2,50 %. Do důchodu odešel s portfoliem v hodnotě téměř 6 000 000 Kč. Ačkoli se tento výsledek může zdát působivý, je už méně působivý, když vezmeme v úvahu investorovy náklady obětované příležitosti. 

Kdyby například místo toho investoval polovinu svých peněz do akciového trhu a dosáhl průměrného smíšeného výnosu 5 %, pak by jeho portfolio mělo hodnotu více než 13 000 000 Kč.

Příklad podnikatele, který chce zdvojnásobit zisk.

Vezměme si případ podnikatele, který úspěšně podniká a ve 3. roce svého podnikání otevře vlastní kamennou pobočku. Jeho cíl je za 1 rok zdvojnásobit zisk. Po pár měsících mu pobočka generuje solidní zisk a podnikatel může dále rozvíjet klientelu v místě kamenné pobočky a snažit se zdvojnásobit zisk aktuální pobočky nebo může zariskovat a otevřít v dalším městě novou pobočku. 

Riziko obětované příležitosti tohoto příkladu tkví v tom, která z těchto dvou variant dokáže lépe splnit cíl. U druhé varianty je potřeba brát v potaz vyšší náklady, zaměstnanci atd. spojené s druhou pobočkou a tím i zvýšené riziko. Na druhou stranu pokud druhá varianta vyjde a obě pobočky se stanou úspěšné, tak bude jednodušší v následujících letech zvyšovat zisk. 

O Nás

Jan Luzert a Eliška Jenknerová jsou finanční poradci s kombinovanou praxí 12 let, jsou zakladatelé Podpolstarem.cz

S klienty pracují na tom, aby díky správně nastaveným financím vedli zdravý finanční život. Proto se rozhodli vytvořit tento web, na kterém lidé najdou informace přímo z praxe.

K O N T A K T

Chcete se poradit?

Nechte nám své číslo a my se Vám ozveme

    Může Vás zajímat dále

    10 tipů jak ušetřit

    10 tipů jak ušetřit

    10 tipů jak ušetřit

    10 tipů jak ušetřit

    Související příspěvky

    10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu

    10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu

    10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu

    10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu

    Populární příspěvky

    10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu

    10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu

    10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu

    10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu

    Naše nejlepší příspěvky

    10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu

    10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu

    10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu

    10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu

    10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu