Co je obmyšlená osoba? - Na co si dát pozor

Hlavní menu / Finanční plánovaní  / Co je obmyšlená osoba? – Na co si dát pozor 

Zakládali jste si životní pojištění nebo penzijní spoření a na pobočce Vám položili otázku, zda chcete zadat obmyšlenou osobu? Nebo již máte smlouvu sjednanou a zvažujete si obmyšlenou osobu přidat? Jste tady správně pojďme se na to vrhnout.

Napsal: Jan Luzert  •  Aktualizováno: 6.10.2023  • 3 Min čtení

Co je obmyšlená osoba

Obmyšlená osoba / obmyšlený nebo oprávněná osoba je člověk, kterému v případě smrti pojištěného vzniká právo na pojistné plnění či výplatu penzijního spoření.

Standardně obmyšlenou osobou bývají naši blízcí jako jsou rodiče, sourozenci, partner/ka či děti. Obmyšlenou osobou však může být kdokoliv.

Pro zadání obmyšlené osoby potřebujete následující:

  • Jméno a příjmení
  • Datum narození
  • Rodné číslo 
  • Adresu trvalého bydliště

Důležité: Obmyšlenou osobu stanovuje pojistník (ten kdo uzavírá smlouvu) ne pojištěný. 

Změna obmyšlené osoby

Změnu obmyšlené osoby je možné provést následovně:

  • Na pobočce pojišťovny nebo penzijní spořitelny
  • S Vaším finančním poradcem
  • Prostřednictvím online formuláře

Proč mít nastavenou obmyšlenou osobu?

Pokud nemáte ve Vaší smlouvě uvedenou obmyšlenou osobu, nevadí. Obmyšlená osoba je nastavována pouze pokud si přejete, aby pojistné plnění bylo po vyplaceno Vámi určené osobě/osobám, ve Vámi zvoleném poměru.

Pojistné plnění se jinak standardně řídí dle občanského zákoníku v tomto pořadí: manžel pojištěného, děti pojištěného, dědicové pojištěného.

Výhodou uvedení obmyšlené osoby je, že se vyhnete zdlouhavému procesu dědického řízení a máte rychlý přístup k penězům v případu úmrtí pojistníka či pojištěného. 

Tip: Nejlepší je neudávat obmyšlenou osobu, můžete totiž zapomenout, koho jste nastavili a při změně vztahů v rodině to může být nemilé překvapení. 

Obmyšlená osoba u životního pojištění

Obmyšlenou osobu si nastavujeme pouze u rizika pojištění smrti pojištěného. V případě smrti pojištěného se veškeré majetky i finanční prostředky stávají součástí dědického řízení a pouze pojištění smrti je vyplaceno rovnou obmyšlené osobě (pokud je na smlouvě uvedena) mimo dědické řízení. 

U pojištění smrti dětí je obmyšlenou osobu převážně rodič dítěte. 

Obmyšlená osoba u penzijního připojištění

U penzijního připojištění nebo také doplňkového penzijního spoření obmyšlená osoba získává celé naspořené prostředky taktéž bez dědického řízení. 

Nevýhodou je, že výnosy z všech příspěvků jsou při výplatě zdaněny 15%, což v případě dědického řízení neplatí. Je proto lepší u penzijního spoření toto políčko nechat volné pokud nemáte důvod si nastavit jinou osobu než je Váš přímý dědic.

U starého typu penzijního spoření (Transformovaný fond sjednaný do roku 2012) existuje varianta nechat si prostředky ze spoření po dožití důchodového věku vyplácet doživotní výplatou. Pokud však osoba pobírající výplatu zemře v průběhu výplaty odkupného, pak nárok na výplatu zaniká, prostředky nejsou předmětem dědického řízení a propadnou penzijní společnosti. Záleží však na podmínkách dané penzijní společnosti.

Co dělat při úmrtí pojištěného

Při úmrtí pojištěného je nejdříve potřeba zjistit jaké smlouvy si platil. Smlouvy najdete buď v papírové podobě nebo je možné je dohledat podle platebních údajů z bankovnictví. Podle čísel účtů odchozích plateb lze na internetu zjisti v jakých společnostech si platil penzijní spoření nebo životní pojištění. Variabilní symbol je obvyklé totožný s číslem smlouvy, nebo jej můžete ověřit na infolince.

Následně je potřeba doložit všechny potřebné dokumenty pro výplatu plnění:

  1. Nahlásit pojistnou událost, nebo zažádat o výplatu prostředků (online na stránkách pojišťoven nebo vyplněním formuláře dostupného na stránkách penzijních společností)
  2. Doložit potřebné dokumenty: 
    Úmrtní list
    Kopii lékařské zprávy o úmrtí
  3. Policejní protokol pokud úmrtí bylo vyšetřováno

POZNÁMKA:

Životní pojištění většinou úmrtím pojištěného zaniká. Existuje pár pojišťoven, u kterých tomu tak není. Pokud Vaše smlouva obsahuje více osob je dobré si zjistit zda po smrti pojistníka zaniká, nebo pro ostatní osoby pokračuje. 

O Nás

Jan Luzert a Eliška Jenknerová jsou finanční poradci s kombinovanou praxí 12 let, jsou zakladatelé Podpolstarem.cz

S klienty pracují na tom, aby díky správně nastaveným financím vedli zdravý finanční život. Proto se rozhodli vytvořit tento web, na kterém lidé najdou informace přímo z praxe.

K O N T A K T

Chcete se poradit?

Nechte nám své číslo a my se Vám ozveme

    Může Vás zajímat dále

    10 tipů jak ušetřit

    10 tipů jak ušetřit

    10 tipů jak ušetřit

    10 tipů jak ušetřit

    Související příspěvky

    10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu

    10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu

    10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu

    10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu

    Populární příspěvky

    10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu

    10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu

    10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu

    10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu

    Naše nejlepší příspěvky

    10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu

    10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu

    10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu

    10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu

    10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu