9 Důvodu proč mít finanční plán

Hlavní menu / Finanční plánovaní  / Jak sestavit rodinný rozpočet

Mít finanční plán je jako navigace, která Vám umožní dělat správná finanční rozhodnutí ve všech aspektech Vašeho života. 

Finanční plán Vám zajištuje vyšší šanci na úspěch ve splnění Vašich cílů. Níže se podíváme na 9 důvodu proč to nezanedbat. 

Napsal: Jan Luzert  •  Aktualizováno: 24.9.2023  • 4 Min čtení

1. Nastavení cíle Vám ho přiblíží

Samotné nastavení Vašeho finančního cíle Vám pomůže si tento cíl splnit. Představte si co Vás čeká např. nákup auta. Napište si na papír kolik bude stát a kdy si ho chcete pořídit. Nastavení cíle nám změní myšlení a změní to cíl z někdy na realitu a začnete opravdu přemýšlet nad tím jestli si to auto dokážete koupit popřípadě co musíte udělat a změnit aby si ho bylo možné pořídit.

Příklad z praxe

Klient si chce pořídit auto za 250 000 Kč za 5 let. Nikdy si ale nebyl schopný vytvořit dostatečnou rezervu proto auto vždy kupoval na úvěr.

Aktuální stav:
Příjem: 30 000 Kč
Výdaje 24 000 Kč

Klientovi aktuálně měsíčně zbývá 6 000 Kč, které si odkládá na spořící účet.
Naspořeno má 20 000 Kč jako rezervu. 

Řešení:
Doporučeno 2 000 Kč ponechat jako trvalý příkaz na spořící účet a pokračovat v tvoření rezervy.
Zbylé 4 000 Kč bude pravidelně investovat do konzervativního/vyváženého fondu.

Důvod:
Klient neměl problém si na cíl naspořit, měl problém peníze neutratit dříve než se k cíli dostal.
Peníze na našich běžných účtech či spořících málokdy dokáží vyrůst do vyšších částek jelikož je dříve dokážeme utratit. Při zvolení investičního fondu získáme nejen ochranu před inflací, primárně ale efekt nevidím, neutratím.

2. Správné nakladání s příjmem

Řízení příjmů je jedním z základních kamenů finančního plánu. Měli byste si být vědomi toho, za co utrácíte své peníze. V případě, že všechny peníze do konce měsíce utratíte, měli by jste si vypracovat finanční plán. Absence správného rozpočtu může v dlouhodobém horizontu vést k několika problémům

3. Nenadálé výdaje

Díky správně nastavenému finančnímu plánu nám půjde dostatečné množství peněz do rezervy a a budete mít ochráněný příjem na nenadálé výpadky z pracovního režimu.

Dostatečná rezerva a správně nastavená ochrana příjmu nám dokáží ušetřit díky tomu, že předejdete složité situace ve které si např. musíte půjčovat.

4. Ochrana příjmů a majetku

Ochrana příjmů je základní stavební kámen finančního plánu. Ochrana příjmů nám zajištuje klíčovou věc a to je aby jsme si splnili to co jsme si naplánovali.

Pokud vlastníte majetky je důležité i jejich zajištění. Nemovitosti čelí řadě rizik a je potřeba mít tento majetek řádně ochráněn. Většina lidí má dnes velkou část nebo dokonce celý svůj majetek obsažen v nemovitosti proto je potřeba mít aktualizované pojištění nemovitosti na správné částky.

5. Příprava na rentu

Náš největší cíl je odejít do renty. Správně nastavený finanční plán počítá s odchodem do renty a pomůže nám získat maximum majetků aby pracovaly pro nás a přinášeli nám do života stabilitu a zasloužený odpočinek.

6. Správně nastavené finanční produkty

Součástí každého finančního plánu je správné nastavení finančních produktů.

Finanční plán se dívá do budoucna na rizika, která aktuálně nepředpokládáte a dokáže nás na tyto rizika připravit. 

Příklad z praxe

Klient 33 let, pracuje jako stavební dělník a svářeč, 2 děti a je hlavní živitel rodiny. Toto zaměstnání je velice náročné na naše tělo a dlouhodobě lidé mají problémy primárně se zády popřípadě velká šance úrazu a nemoci.

Klient pochopil jakým rizikům čelí na základě toho má nastavené životní pojištění na nahrazení celého příjmu v případě úrazu či nemoci. Vybrána je pojišťovna bez výluky na záda a byl kladen důraz na nemoci. (Opotřebení kloubů je nemoc ne úraz). Bylo mu doporučeno odkládat větší % z příjmu, protože bude dlouhodobě chtít bezpečnější, ale hůře placenou práci proto chceme využít nadstandardního příjmu dokud je.

7. Osvojení správných finančních návyků

Mít k financím správný postoj a mít řádně osvojené finanční návyky vede dlouhodobě k spokojenému životu. Finanční návyky např. pravidelné odkládání peněz do rezervy, pravidelné investování nebo vědět co si můžu dovolit jsou klíčové v našem finančním zdraví. 

8. Správné nastavení investiční strategie

Největší chybou v investování bývá špatná investiční strategie. Pokud nemáte představu kdy a na co chcete své prostředky použít vede často ke zvolení moc dynamické investiční strategie nebo naopak k moc konzervativní. 

S finančním plánem se pojí i časová osa kdy a kolik peněz budete potřebovat. Díky tomuto jsme schopní mít správně připravenou strategii na každý cíl a nestane se nám, že vybíráte investice v poklesu nebo celý svůj majetek nám neleží na účtu a přicházíme o peníze na inflaci.

9. Získáte finanční stabilitu

Vědět že se nemusíte bát o své základní potřeby je jeden z největších důvodů proč lidé vyhledávají radu a pomoc.

Pokud máte správné návyky, správně nastavené portfolio a dostatečnou výši příjmů je opravdu málo věcí, které nás dokáže zaskočit. V moment kdy si jste schopní odškrtnout kategorii finance se můžete opravdu soustředit na to co Vás baví a naplňuje. 

O Nás

Jan Luzert a Eliška Jenknerová jsou finanční poradci s kombinovanou praxí 12+ let, jsou zakladatelé Podpolstarem.cz

S klienty pracují na tom aby díky správně nastaveným financím vedli zdravý finanční život. Proto se rozhodli vytvořit tento web, na kterém lidé najdou správné informace přímo z praxe.

K O N T A K T

Chcete se poradit?

Nechte nám své číslo a my se Vám ozveme

    Může Vás zajímat dále

    10 tipů jak ušetřit

    10 tipů jak ušetřit

    10 tipů jak ušetřit

    10 tipů jak ušetřit

    Související příspěvky

    10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu

    10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu

    10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu

    10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu

    Populární příspěvky

    10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu

    10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu

    10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu

    10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu

    Naše nejlepší příspěvky

    10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu

    10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu

    10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu

    10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu

    10 tipů jak ušetřit ve svém rozpočtu